W gastronomii, podobnie jak w domowych kuchniach, kluczowym elementem wyposażenia jest odpowiednia wentylacja. W związku z tym okapy gastronomiczne pełnią niesamowicie ważną rolę w dbaniu o komfort pracy kucharzy oraz jakość serwowanych potraw. W tym artykule przybliżymy różne rodzaje okapów gastronomicznych oraz ich funkcjonalność.
Funkcjonalność okapów gastronomicznych
Na wstępie warto nieco bliżej przedstawić zasadę działania i, tym samym, funkcjonalność takiego sprzętu, jak okap gastronomiczny.
Podstawową funkcją okapów gastronomicznych jest efektywne pochłanianie pary, tłuszczów, zapachów oraz innych zanieczyszczeń powstających podczas gotowania. Dzięki systemom filtracyjnym takim, jak filtry metalowe, które wychwytują tłuste cząstki, czy filtry węglowe, które usuwają zapachy, nowoczesne okapy mogą znacząco poprawić jakość powietrza w kuchni. Natomiast, dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii, dzisiejsze okapy gastronomiczne są wyposażone w ciche silniki, które generują znacznie mniejszy hałas, niż modele starej generacji, co jest niezwykle istotne w miejscach pracy wymagających koncentracji i perfekcyjnej koordynacji działań i procesów.
Wiele modeli okapów ma również wbudowane oświetlenie LED, które nie tylko poprawia widoczność na stanowiskach pracy, ale również wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo pracy kucharzy.
W gastronomii czystość jest priorytetem. Z tego względu nowoczesne okapy są projektowane tak, aby ułatwić pracownikom ich regularne czyszczenie. Wiele z nich posiada zdejmowane i zmywalne filtry, które można w niektórych przypadkach nawet myć w zmywarce, co znacznie usprawnia konserwację.
Rodzaje okapów gastronomicznych
Okapy gastronomiczne można podzielić ze względu na kilka różnych kryteriów. Biorąc pod uwagę sposób czy też miejsce montażu, mówić należy o okapach gastronomicznych przyściennych lub okapach centralnych (montowanych niejako „na środku” pomieszczenia).
Kolejny podział związany jest ze sposobem pracy okapu – pierwszy typ to okapy gastronomiczne wyciągowe (przeznaczone do odciągania oparów zawierających drobinki tłuszczu), drugi natomiast to okapy nawiewno-wyciągowe. W tym drugim wypadku, obok wyciągania zanieczyszczonego, gorącego powietrza, wtłaczane jest także świeże (w postaci nawiewu). Sprzęt gastronomiczny w sklepie Technica oferowany jest także w różnych szerokościach, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie okapu do wielkości i potrzeb pomieszczenia gastronomicznego.
Okapy gastronomiczne są nieodzownym elementem każdej profesjonalnej kuchni. Różnorodność dostępnych typów pozwala na idealne dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb lokalu. Dzięki zaawansowanym technologicznie rozwiązaniom, okapy dla gastronomii nie tylko skutecznie odprowadzają zanieczyszczenia, ale również cechują się cichą pracą.
Czy okap gastronomiczny powinien być wykonany ze stali nierdzewnej?
Z całą pewnością stal nierdzewna pozostaje materiałem, który doskonale sprawdza się w profesjonalnej gastronomii. I, między innymi dlatego, okapy gastronomiczne są wykonane właśnie z tego surowca. Dzięki temu obudowa urządzenia nadaje się do regularnego, nawet bardzo intensywnego czyszczenia (osiadające pozostałości tłuszczu czy kurzu należy zmywać regularnie, jeżeli chce się uniknąć utrwalonych zabrudzeń, trudnych do usunięcia).
Stal nierdzewna, zgodnie ze swoją nazwą, jest do tego odporna na korozję, która w warunkach panujących w kuchni profesjonalnej mogłaby rozwijać się błyskawicznie.
Artykuł sponsorowany